Parameters of ST320410A with Firmware 5.33
| General information | |
|---|---|
| Trademark | Seagate |
| Model | ST320410A |
| Capacity | 20 GB (18.6 GiB) |
| Type | HDD |
| Interface | PATA |
| Maximum Ultra DMA mode | 5 |
| Firmware | 5.33 |
| Alternative firmwares | 8 |
| Firmware upgrade | supported |
| ATA version | 6 |
| Advanced Format | not supported |
| Units tested | 2 |
| Times tested | 13 |
| Performance | |
| Maximum interface speed | 100 MB/s |
| Maximum buffered read speed | 75 MiB/s |
| Maximum read speed | 29 MiB/s |
| Minimum average access time | 20.40 msec |
| Cache buffer | 2 MiB |
| Volatile write cache | supported |
| Read look-ahead | supported |
| Tagged command queuing (TCQ) | not supported |
| Advanced power management (APM) | supported |
| Acoustic management (AAM) | supported |
| Reliability | |
| Count of sensors | 15 |
| Free-fall control | not supported |
| SMART command transport (SCT) | not supported |
| Full self-test time | 22 minutes |
| Maximum temperature | 55°C (131°F) |
| Average maximum temperature | 54°C (129°F) |
| Security | |
| Drive access restriction | supported |
| Enhanced security erase | not supported |
| Instant data destruction | not supported |
| Host protected area (HPA) | supported |
| Host protected area password | supported |