Parameters of ST3250620AS with Firmware 3.AAE
| General information | |
|---|---|
| Trademark | Seagate |
| Model | ST3250620AS |
| Capacity | 250 GB (232.8 GiB) |
| Type | HDD |
| Interface | SATA |
| Firmware | 3.AAE |
| Alternative firmwares | 5 |
| Firmware upgrade | supported |
| ATA version | 7 |
| Advanced Format | not supported |
| Units tested | 104 |
| Times tested | 266 |
| Performance | |
| Maximum interface speed | 300 MB/s |
| Maximum buffered read speed | 250 MiB/s |
| Maximum read speed | 128 MiB/s |
| Minimum average access time | 12.80 msec |
| Cache buffer | 16 MiB |
| Volatile write cache | supported |
| Read look-ahead | supported |
| Native command queuing (NCQ) | supported |
| Advanced power management (APM) | not supported |
| Acoustic management (AAM) | not supported |
| Reliability | |
| Count of sensors | 18 |
| Free-fall control | not supported |
| SMART command transport (SCT) | not supported |
| Full self-test time | 92 minutes |
| Maximum temperature | 68°C (154°F) |
| Average maximum temperature | 51°C (123°F) |
| Security | |
| Drive access restriction | supported |
| Enhanced security erase | not supported |
| Instant data destruction | not supported |
| Host protected area (HPA) | supported |
| Host protected area password | supported |
| Trusted computing | not supported |