Parameters of ST380013AS with Firmware 8.05
| General information | |
|---|---|
| Trademark | Seagate |
| Model | ST380013AS |
| Capacity | 79.9 GB (74.5 GiB) |
| Type | HDD |
| Interface | SATA |
| Firmware | 8.05 |
| Alternative firmwares | 13 |
| Firmware upgrade | supported |
| ATA version | 6 |
| Advanced Format | not supported |
| Units tested | 2 |
| Times tested | 3 |
| Performance | |
| Maximum interface speed | 150 MB/s |
| Maximum buffered read speed | 96 MiB/s |
| Maximum read speed | 52 MiB/s |
| Minimum average access time | 12.90 msec |
| Cache buffer | 8 MiB |
| Volatile write cache | supported |
| Read look-ahead | supported |
| Native command queuing (NCQ) | not supported |
| Advanced power management (APM) | not supported |
| Acoustic management (AAM) | supported |
| Reliability | |
| Count of sensors | 15 |
| Free-fall control | not supported |
| SMART command transport (SCT) | not supported |
| Full self-test time | 58 minutes |
| Maximum temperature | 63°C (145°F) |
| Average maximum temperature | 59°C (138°F) |
| Security | |
| Drive access restriction | supported |
| Enhanced security erase | not supported |
| Instant data destruction | not supported |
| Host protected area (HPA) | supported |
| Host protected area password | supported |
| Trusted computing | not supported |