Parameters of ST380817AS with Firmware 9.01
| General information | |
|---|---|
| Trademark | Seagate |
| Model | ST380817AS |
| Capacity | 80 GB (74.5 GiB) |
| Type | HDD |
| Interface | SATA |
| Firmware | 9.01 |
| Alternative firmwares | 1 |
| Firmware upgrade | supported |
| ATA version | 6 |
| Advanced Format | not supported |
| Units tested | 3 |
| Times tested | 11 |
| Performance | |
| Maximum interface speed | 150 MB/s |
| Maximum buffered read speed | 127 MiB/s |
| Maximum read speed | 55 MiB/s |
| Minimum average access time | 12.60 msec |
| Cache buffer | 8 MiB |
| Volatile write cache | supported |
| Read look-ahead | supported |
| Native command queuing (NCQ) | supported |
| Advanced power management (APM) | not supported |
| Acoustic management (AAM) | not supported |
| Reliability | |
| Count of sensors | 15 |
| Free-fall control | not supported |
| SMART command transport (SCT) | not supported |
| Full self-test time | 47 minutes |
| Maximum temperature | 53°C (127°F) |
| Average maximum temperature | 50°C (122°F) |
| Security | |
| Drive access restriction | supported |
| Enhanced security erase | not supported |
| Instant data destruction | not supported |
| Host protected area (HPA) | supported |
| Host protected area password | supported |
| Trusted computing | not supported |