Parameters of ST340016A with Firmware 3.75
| General information | |
|---|---|
| Trademark | Seagate |
| Model | ST340016A |
| Capacity | 40 GB (37.2 GiB) |
| Type | HDD |
| Interface | PATA |
| Maximum Ultra DMA mode | 5 |
| Firmware | 3.75 |
| Alternative firmwares | 7 |
| Firmware upgrade | supported |
| ATA version | 5 |
| Advanced Format | not supported |
| Units tested | 41 |
| Times tested | 77 |
| Performance | |
| Maximum interface speed | 100 MB/s |
| Maximum buffered read speed | 75 MiB/s |
| Maximum read speed | 43 MiB/s |
| Minimum average access time | 14.0 msec |
| Cache buffer | 2 MiB |
| Volatile write cache | supported |
| Read look-ahead | supported |
| Tagged command queuing (TCQ) | not supported |
| Advanced power management (APM) | not supported |
| Acoustic management (AAM) | supported |
| Reliability | |
| Count of sensors | 15 |
| Free-fall control | not supported |
| SMART command transport (SCT) | not supported |
| Full self-test time | 31 minutes |
| Maximum temperature | 71°C (159°F) |
| Average maximum temperature | 56°C (132°F) |
| Security | |
| Drive access restriction | supported |
| Enhanced security erase | not supported |
| Instant data destruction | not supported |
| Host protected area (HPA) | supported |
| Host protected area password | supported |