Parameters of WD_BLACK AN1500 with Firmware 10271043
| General information | |
|---|---|
| Trademark | Western digital |
| Model | WD_BLACK AN1500 |
| Capacity | 4 TB (3.6 TiB) |
| Type | SSD |
| Interface | NVMe |
| NVMe version | 1.3 |
| Firmware | 10271043 |
| Firmware upgrade | supported |
| Advanced Format | not supported |
| Units tested | 2 |
| Times tested | 2 |
| Performance | |
| Maximum interface speed | 7880 MB/s (PCIe 3.0 x8) |
| Maximum buffered read speed | 568 MiB/s |
| Maximum read speed | 347 MiB/s |
| Minimum average access time | 0.26 msec |
| Clearing unused data (TRIM) | supported |
| Host memory buffer (HMB) | not supported |
| Throttling temperature control | not supported |
| Reliability | |
| Self-test | not supported |
| Recommended maximum temperature | 70°C (158°F) |
| Maximum temperature | 57°C (134°F) |
| Average maximum temperature | 55°C (131°F) |
| Security | |
| Drive access restriction | not supported |
| Instant data destruction | not supported |